Kozie mleko

Kozie mleko

Możesz mieć trudności z trawieniem tradycyjnego mleka krowiego i wolisz wypróbować inne mleka zwierzęce, zanim zdecydujesz się na mleko roślinne. Lub po prostu chcesz zmienić to, co dodajesz do porannej kawy i płatków śniadaniowych. Bez względu na powód, mamy cię w zasięgu ręki. Sprawdź poniżej porównanie mleka koziego z innymi rodzajami mleka, aby lepiej zorientować się, czy ta opcja jest dla Ciebie odpowiednia.

Historia koziego mleka

Chociaż możesz czuć się niepewnie na myśl o zrobieniu własnego sera, hodowanie kóz na kozie mleko nie jest tak naciągane. W rzeczywistości jest to jeden z najstarszych powiązań w historii ludzkości. Kozy są hodowane na mięso i mleko od ponad 10 000 lat. Kozy były w rzeczywistości jednym z pierwszych zwierząt, które kiedykolwiek zostały udomowione – wyprzedziła je tylko starożytna przyjaźń psów i ludzi. Chociaż udomowiona koza ma własną nazwę gatunkową Capra hircus, pierwotnie została udomowiona od bliskowschodniej dzikiej kozy.

Ponieważ populacja ludzka zbliża się do ośmiu miliardów, populacja kóz odzwierciedla ten dramatyczny wzrost. Rosnący popyt na nabiał wywarł presję na mleczarnie kozie na całym świecie. Dziś po ziemi wędruje miliard kóz, które można znaleźć na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Chociaż krowa nabiał może wydawać się bardziej rozpowszechniona, kozy są częstszym wyborem w przypadku mniejszej, bardziej rzemieślniczej produkcji nabiału.

Darmowa aplikacja do zarządzania stadem online

Mleko kozie a mleko krowie

Uncja za uncję, mleko kozie ma przewagę nad mlekiem krowim, szczególnie jeśli chodzi o białko (9 gramów w porównaniu z 8 g) i wapń (330 g wobec 290 g).Badania sugerują również, że mleko kozie może zwiększać zdolność organizmu do wchłaniania ważnych składników odżywczych z innych pokarmów. W przeciwieństwie do tego wiadomo, że mleko krowie zakłóca wchłanianie kluczowych minerałów, takich jak żelazo i miedź, gdy jest spożywane w tym samym posiłk

Innym powodem, dla którego niektórzy ludzie wybierają mleko kozie zamiast krowiego, jest strawność. Wszystkie mleko pochodzenia zwierzęcego zawiera pewną ilość laktozy, którą niektórzy ludzie z wiekiem tracą zdolność pełnego trawienia.Ale mleko kozie ma nieco mniejszą zawartość laktozy niż mleko krowie – około 12 procent mniej na filiżankę – i faktycznie ma jeszcze mniejszą zawartość laktozy, gdy jest hodowane w jogurcie. Dlatego osoby z łagodną nietolerancją laktozy mogą uznać, że mleko kozie jest nieco mniej zakłócające trawienie niż mleko krowie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy iż kozy miniaturki dają mleko.

Jeśli chodzi o zdrowie układu pokarmowego, mleko kozie ma inną cechę, która przewyższa mleko krowie: większą obecność „prebiotycznych” węglowodanów, które pomagają odżywiać pożyteczne bakterie żyjące w naszym ekosystemie jelitowym.

Właściwości koziego mleka a krowiego w szklance

Koza Mleko
Kalorie 170 kcal 100 kcal
Białko 9 g 8 g
Tłuszcz 10 g 8 g
Węglowodany 11 g 12 g
Wapń 330 mg 300 mg
Dojenie koziego mleka

Witaminy w kozim mleku

Mleko kozie zawiera wyższy poziom witaminy A niż mleko krowie, ponieważ kozy przetwarzają wszystkie karoteny na witaminę A, która nadaje mleku białawy kolor. Mleko kozie dostarcza odpowiedniej ilości witaminy A i niacyny oraz nadmiaru tiaminy, ryboflawiny i pantotenianu dla ludzkich niemowląt.

Zarówno mleko kozie, jak i krowie ma jednakowy niedobór witaminy C i D; dlatego te witaminy muszą być uzupełniane innymi źródłami pożywienia. Mleko kozie zawiera tylko 20% więcej kwasu foliowego jak mleko krowie. Biodostępność kwasu foliowego w mleku kozim jest również niższa niż w mleku krowim lub ludzkim, dlatego mleko kozie musi być wzbogacone kwasem foliowym do karmienia niemowląt, aby zapobiec anemii u niemowląt.

Choroby śluzówki, układu oddechowego i skóry

W przeciwieństwie do mleka krowiego, mleko kozie nie tworzy śluzu i faktycznie pomaga zneutralizować śluz, co może przynieść dramatyczną ulgę cierpiącym na katar. Na przykład dla wielu dzieci z nieustannym katarem przejście z produktów mlecznych z mleka krowiego na mleko kozie może przynieść niemal natychmiastową ulgę.

Wiele osób, które decydują się na zastąpienie mleka krowiego mlekiem kozim, doświadcza znacznej poprawy w stanach takich jak astma i egzema… najprawdopodobniej z powodu zmniejszonej reakcji alergicznej na niestrawione białka związane z mlekiem krowim.

Kozie mleko

Co zrobić z koziego mleka ?

Potencjał twórczy z kozim mlekiem jest naprawdę nieograniczony. Tylko jeśli chodzi o jedzenie, możesz zrobić wszystko, co jest zrobione z mleka krowiego. Ser, jogurt, masło, a nawet lody są dostępne bezpośrednio z domowej kuchni . Po prostu weź trochę gazy, trochę soku z cytryny lub kwasku cytrynowego i trochę cierpliwości, a Twoje posiłki będą pełne pysznych smaków prosto z Twojego podwórka! Po opanowaniu podstaw wystarczy trochę kreatywności, aby urozmaicić swoje obiady. Nawet poza podstawowymi produktami mlecznymi, kozie mleko może być wspaniałym dodatkiem do produktów do kąpieli. Kozie mleko dodaje kremowości i peelingu do mydeł i balsamów , a Ty możesz je zrobić we własnym domu!

Mleko kozie ma więcej kalorii na porcję niż jakikolwiek inny rodzaj mleka. Spożywanie zbyt dużej ilości kalorii może prowadzić do przybierania na wadze. Jeśli pracujesz nad zmniejszeniem kalorii, możesz spożywać mleko kozie w mniejszych ilościach niż mleko krowie lub roślinne. Jeśli jesteś uczulony na mleko krowie lub nie tolerujesz laktozy, mleko kozie może nie być dla Ciebie.
Mleko kozie może pomóc obniżyć poziom cholesterolu u osób z wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Badania wykazały, że mleko kozie może pomóc obniżyć poziom cholesterolu w tętnicach i woreczku żółciowym. Może to pomóc osobom z wysokim poziomem cholesterolu w łatwiejszym kontrolowaniu poziomu cholesterolu.
Co zaskakujące, od czasu do czasu łania produkuje mleko jeśli ma „fałszywą ciążę”. Wtedy wykazuje wszystkie oznaki ciąży, a nawet produkuje mleko lecz ostatecznie nie ma ciąży ani dziecka.
Mleko kozie zawiera laktozę i prawie tyle samo, co mleko krowie. Objawy nietolerancji laktozy różnią się w zależności od osoby. Najczęstsze objawy to gazy, biegunka, skurcze lub dyskomfort brzucha i uogólniony ból brzucha.
Mleko zawiera dużą ilość kwasu mlekowego, który szybciej się rozmnaża, zwłaszcza gdy jednostki przechowywania przekraczają temperaturę 380 stopni Celsjusza. To w końcu wpłynie na jego smak i zapach. Niektóre rasy kóz, takie jak Toggenburg i Oberhasi, znane są z ostrego zapachu ciała, który może być obecny w ich mleku.
Koza anglonubijska

Koza anglonubijska

Wszystko co musisz wiedzieć o tym gatunku. Historia, cena oraz ile mleka daje.

Koza angorska

Koza angorska

Historia gatunku oraz powody hodowli. Przeznaczenie "wełny" oraz informacje o mleku.

Koza miniaturka

Koza miniaturka

Ile kosztuje koza miniaturka ? Dowiedz się wszystkiego oraz czy daje mleko