Koza miniaturka

Koza miniaturka

Kozy karłowate są miniaturami, genetycznie skarłowaciałymi. Ludzie hodują je z trzech powodów: dla przyjemności, zainteresowania i towarzystwa. Klub Pigmej wyznaczył standardy rasowe pod względem wielkości i typu oraz organizuje zajęcia pokazowe dla kóz karłowatych. Posiada własny system rejestracyjny i rodowodowy mający na celu doskonalenie poprzez hodowlę selektywną. Zasadniczo dorosły Pigmej ma maksymalną wysokość w kłębie około 56 cm u samców, mniejszą u samic, krótkie nogi i kręte tułowia, które sprawiają wrażenie ciągłej ciąży. Mogą być w dowolnym kolorze z wyjątkiem całkowicie białych, z białymi szwajcarskimi znaczeniami na pysku niedozwolone.

Kozy karłowate i zachodnioafrykańskie karły są przedwcześnie rozwiniętymi i płodnymi hodowcami nie sezonowymi. Ruja może wystąpić o każdej porze roku. Dojrzewanie jest powszechne w wieku od czterech do pięciu miesięcy, ale może nastąpić już po dwóch miesiącach. Przed rozmnażaniem zaleca się poczekać, aż łania osiągnie wiek 12-18 miesięcy. Może wtedy rodzić 1–4 młodych co 9–12 miesięcy, a bliźniacze porody są powszechne.

Wymagania hodowli kozy pigmejskiej

Wymagania dotyczące pomieszczeń są mniej wymagające niż w przypadku ras mlecznych, ponieważ kozy są znacznie mniejsze. Dzieci są wychowywane na matkach, więc dojenie rzadko jest konieczne. Wykastrowane samce są idealnymi zwierzętami domowymi, ale nie należy trzymać całych samców, chyba że można im zapewnić oddzielne pomieszczenia. Kozy lubią towarzystwo, dlatego należy unikać trzymania samotnych Pigmejów.

Pigmeje to zwinni i przygotowani skoczkowie, którzy potrzebują wystarczająco dużo miejsca na wędrówki i ćwiczenia, aby uniknąć niepotrzebnego zużywania się na ogrodzeniu. Jednak ich mały rozmiar ogranicza wysokość, z jaką mogą skakać, i zmniejsza ryzyko uszkodzenia ogrodzeń. Kozy karłowate będą się zginać, stać i pocierać o ogrodzenie, zwłaszcza jeśli po drugiej stronie wydaje się być atrakcyjne jedzenie, więc pleciony drut powinien być wystarczająco mocny, aby wytrzymać. Dlatego pożądane jest, aby słupki nie znajdowały się dalej niż 8 stóp od siebie. Aby zabezpieczyć kozy karłowate, jest to ogrodzenie z drutu z otworami o wymiarach 2 na 4 cale, które powinny być małe, aby kozy mogły położyć głowę.

Darmowa aplikacja do zarządzania stadem online

Co je koza miniaturka ?

Pigmeje codziennie potrzebują dużej ilości błonnika pokarmowego (80% wagi diety jest wskazówką), przy czym główną cechą jest siano; potrzebują również niewielkich ilości mieszanki koziej o niskiej zawartości białka dwa razy dziennie. Dobrze pasą się i zjadają, ale Pigmejów na uwięzi należy unikać.

Pozwól swoim kozom paść się. Trawa, krzewy, zioła, liście i chwasty, takie jak mniszek lekarski i koniczyna, są naturalnym pożywieniem kozy i będą mile widziane jako wspaniały przysmak. Danie im wolności pastwiskowej daje im także ćwiczenia niezbędne do utrzymania zdrowia i zapobiegania problemom zdrowotnym. Latem kozy mogą się wyżywić, wypasając się na pastwiskach, ale oczywiście, jeśli masz wystarczająco dużo ziemi. Jeśli masz stado kóz karłowatych, będziesz potrzebować wielu pastwisk, aby zaspokoić potrzeby swoich kóz. Ponadto należy zmienić miejsce, w którym pasą się Twoje kozy, aby trawa i rośliny mogły odrosnąć.

Siano dla kozy miniaturki

Ile żyje koza miniaturka ?

Długość życia kozy karłowatej wynosi na ogół 10-15 lat. Każda rasa będzie miała wartości odstające, te kozy, które przekraczają wszystkie oczekiwane normy długości życia kóz. Jeśli koza jest nadal hodowana po 10 roku życia, prawdopodobieństwo śmierci związanej z ciążą jest bardziej prawdopodobne. Czy przejście na emeryturę we wcześniejszym okresie życia może mieć dłuższą oczekiwaną długość życia.

Stan zwierząt daje nam również wyobrażenie o wieku zwierząt. Młode, dojrzałe zwierzęta mają więcej mięśni i są zaokrąglone w okolicy bioder i szyi. Każda rasa może mieć swój własny sposób oceny wyników kondycji ciała w oparciu o standardy rasy. Jeśli stado ma ogólnie dobrą ocenę kondycji ciała, a jedno zwierzę ma niższy wynik, może być starsze i nie trawić wydajnie zboża i paszy.

Utrzymanie zdrowia kózki

  • Szczotkuj kozy. Zalecam szczotkowanie kóz karłowatych raz na kilka dni. Używam do tego prostego pędzla, dokładnie oczyszczam oczywisty brud na twoich kozach. Następnie użyj miękkiej szczoteczki, aby wyczesać futro swojej kozy. Uwaga: uważaj na guzy na swojej kozie, ponieważ może to wskazywać na infekcję, skaleczenie lub zadrapanie.
  • Wykąp swoje kozy. Ogólnie rzecz biorąc, kąpanie kozy nie jest konieczne, najczęściej robi się to, jeśli jedna z twoich kóz ma pasożyty. W większości przypadków kozom wystarczy czesanie. Aby wykąpać kozę, musisz lekko podgrzać wodę, aby nie była tak zimna. Umyj kozę szamponem dla zwierząt lub kozim. Użyj do tego rękawicy do prania. Następnie spłucz mydło. Będzie łatwiej, jeśli twoja koza będzie miała obrożę, ponieważ ułatwi ci to trzymanie jej.
  • Daj im witaminę A. Kozy karłowate potrzebują witaminy A, aby były zdrowe. Najczęściej tę witaminę czerpią z zielonego siana lub z wypasu. Jeśli nie dajesz im tego, powinieneś dać im kukurydzę.
  • Daj im witaminę D. Podobnie jak my ludzie, witamina D pomaga kozom przyswajać wapń, który jest ważny dla zdrowia kości. Jeśli twoje kozy spędzają większość czasu na zewnątrz, przyjmą witaminę D ze słońca. Jeśli jednak nie spędzają dużo czasu na słońcu, będziesz musiał podać im suszone na słońcu siano.
  • Podawaj minerały kozom pasącym się na pastwiskach. Jeśli twoje kozy pasą się tylko na pastwiskach (i nie dostają lucerny ani zboża), powinieneś podać im mieszankę soli jodowanej, wapienia (tartego) i kości zwierzęcych (ugotowanych na parze i startych). Możesz podać tę mieszankę w wiadrze, a kozy zjedzą ją, kiedy będą chciały.
  • Wstrzyknij selen. Selen jest niezbędnym składnikiem odżywczym, ale jest szczególnie ważny, jeśli twoja okolica ma chorobę białych mięśni, ponieważ selen przed nią chroni. Kiedy rodzą się dzieci, należy wstrzyknąć ten składnik odżywczy igłą. Choroba powoduje zwapnienie kości, przez co stają się białawe. Stąd nazwa choroby.
  • Podawaj szczepienia co roku. Twoja koza musi być przynajmniej zaszczepiona przeciwko enterotoksemii i tężcowi. Zazwyczaj szczepionki można kupić w sklepie paszowym i samemu je podawać. Powinieneś również porozmawiać ze swoim weterynarzem o otrzymaniu szczepionki przeciwko wściekliźnie. Powinieneś także rozważyć szczepienie przeciwko Clostridium DC.
  • Sprawdzaj je co roku. Aby kozy były zdrowe, należy je sprawdzać raz w roku. W ten sposób wiesz, że Twoja koza ma niezbędne szczepienia i jest zdrowa.
  • Zadbaj o kozie racice. Kopyta Twoich kóz z czasem będą rosły i jeśli ich nie przytniesz, kozy nie będą mogły prawidłowo chodzić. Użyj rękawiczek, nożyc do kopyt i noża do kopyt, aby je przyciąć. Związać lub unieruchomić kozę. Musisz mieć kogoś przytrzymującego kozę podczas przycinania kopyt. Zwróć uwagę na słoje. Powinieneś być w stanie zobaczyć, gdzie rosły kopyta. Przycinaj kopyta, aż znajdą się na poziomie ostatniego pierścienia wzrostu.

Czy koza miniaturka daje mleko ?

Koza miniaturka daje mleko. Ich mały rozmiar i dobry charakter sprawiają, że są atrakcyjnymi kozami mlecznymi i wymagają mniej miejsca i paszy niż zwykłe kozy i są odpowiednie dla mniejszych gospodarstw w środowisku miejskim i podmiejskim. Są karmione dobrymi paszami, dzięki czemu kozie mleko jest bardzo pożywne i smaczne. Ich mleko ma bardzo wysoką zawartość tłuszczu maślanego, co czyni je preferowanymi do produkcji mydeł, kremów i innych wysokotłuszczowych produktów z mleka koziego.

Mleko kozy pigmejskiej

Ile kosztuje koza miniaturka ?

Początkowy koszt kozy karłowatej jest zaskakująco tani. Ich cena jest mniejsza niż kozy anglonubijskiej. Dopiero gdy głębiej zagłębisz się w ich potrzeby związane z opieką, zdasz sobie sprawę, że te małe zwierzęta mogą cię sporo kosztować. Koza miniaturka kosztuje ok. 300-400 zł. Prawdopodobnie już słyszeliście, jak niesamowite są kozy karłowate jako zwierzęta domowe . Są dość łatwe w utrzymaniu, zabawne i są świetnymi towarzyszami. Jednak nie zawsze oznacza to, że nas na nie stać. Nie są jak koty i psy i mają o wiele większe potrzeby niż przeciętny zwierzak. Poświęć trochę czasu na sprawdzenie liczb w oparciu o lokalne ceny, aby ustalić, czy posiadanie jednej z tych małych kóz jest możliwe dla Ciebie i Twojej rodziny.

Koza miniaturka
Koza pigmejska
Koza anglonubijska

Koza anglonubijska

Wszystko co musisz wiedzieć o tym gatunku. Historia, cena oraz ile mleka daje.

Koza angorska

Koza angorska

Historia gatunku oraz powody hodowli. Przeznaczenie "wełny" oraz informacje o mleku.

Koza alpejska

Koza alpejska

Poznaj historię rasy alpejskiej - charakterystykę oraz ilość mleka jaką daje