Koza burska

Koza burska

Kozy burskie to rasa mięsna zwierząt hodowlanych, pochodząca z Południowej Afryki. Charakteryzują się ekspresywnym spojrzeniem, obfitą grzywą i kończynami dobrze rozwiniętymi w stosunku do reszty ciała. Mają bujne, spiralnie skręcone rogi, sierść w kolorze białym, czarnym, szarym lub pręgowanym. Posiadają bardzo charakterystyczne umaszczenie, głowa wraz z szyją i piersią są rude natomiast reszta ciała jest w kolorze białym. Jest to jedna z najbardziej ciężkich ras, samice ważą około 70 kg, natomiast kozły 110 kg. 

Są to zwierzęta bardzo towarzyskie, inteligentne i łatwe w hodowli. Najwięcej zainteresowania w hodowli kozy burskiej budzą wyroby mięsne, ponieważ mięso kozy burskiej jest bardzo smaczne i aromatyczne.  Charakterystyczny dla tych zwierząt jest także ich spokojny i łagodny charakter, co czyni je łatwymi w obsłudze i hodowli. Ze względu na swoje właściwości i unikalny wygląd, ta rasa jest obecnie hodowane na całym świecie.

Wymagania hodowli kozy burskiej

Hodowla kozy burskiej jest dość prosta, gdyż są to zwierzęta bardzo wytrzymałe i odporne na choroby, ze względu na to oraz zdolność do zdobywania pożywienia w trudno dostępnych terenach, kozy burskie dobrze sprawdzają się w krajach o klimacie gorącym i suchym. W hodowli wymagają odpowiedniego, zrównoważonego pożywienia, składającego się przede wszystkim z trawy, siana i wody. Ważne jest zapewnienie im warunków umożliwiających swobodny ruch i ochronę przed drapieżnikami.

Darmowa aplikacja do zarządzania stadem online

Jak karmić kozy burskie ?

Jeśli zdecydujemy się na hodowanie kozy burskiej, musimy wiedzieć jak ją karmić. Kozy burskie są roślinożerne i żywią się paszą oraz sianem. W diecie mogą mieć również warzywa, takie jak buraki i marchew. Ważne jest, aby kozy otrzymywały odpowiednią ilość pożywienia, ponieważ stanowią to kluczowy czynnik w procesie przybierania na wadze. Waga kozy burskiej wynosi zazwyczaj około 70 kg, jednakże dzięki odpowiedniej diecie i właściwej opiece, zwierzęta te mogą zyskać na masie. Podsumowując, dieta kozy burskiej składa się głównie z paszy i siana, ale warto urozmaicać ją także warzywami, takimi jak buraki i marchewki, a regularne karmienie zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój zwierzęcia.

Siano

Kozy burskie hodowane do celów pokazowych

Kozy burskie są jedną z rasy kóz hodowanych do celów pokazowych. Hoduje się je w celu prezentowania ich pięknych kolorów sierści oraz atrakcyjnych, wydłużonych uszu. Koza burska jest bardzo żywiołowa i przyjacielska, dlatego też łatwo można zbudować z nią relację. Zazwyczaj kozy burskie żyją w większym stadzie, co pozwala im na swobodny rozwój oraz zapewnienie sobie bezpieczeństwa. W hodowli kozy burskie kładzie się nacisk na zdrowie oraz umiejętności zachowania, takie jak skakanie po przeszkodach. Kozy burskie są jednymi z najpiękniejszych i najpopularniejszych kóz wystawowych na świecie.

Ile mleka daje koza burska ?

Kozy burskie dają także bardzo wydajne i tłuste mleko, które może być stosowane do produkcji sera i innych produktów mlecznych. Średnia wydajność czysto rasowych kóz wynosi nawet do 6 litrów mleka dziennie po wykocie, co daje 800–1200 litrów w laktacji.

Kozy burskie na łące

Produkcja kóz burskich - czy jest opłacalna ?

Produkcja kóz burskich może być opłacalna, zwłaszcza gdy właściciel ma na uwadze kilka kluczowych elementów. Wśród nich należy wymienić:

  • optymalną genetykę zwierząt,
  • dostarczenie im odpowiedniej diety
  • dbałość o ich zdrowie.

Kozy burskie,  charakteryzuje bowiem wyjątkowo silna odporność na choroby, co jest szczególnie korzystne dla producentów. Dodatkowo, sprzedawana są na rynku z powodzeniem, co pozwala na osiągnięcie zysków zarówno z produkcji mleka i mięsa. Warto również dodać, że prowadzenie hodowli kóz burskich nie wymaga dużych nakładów finansowych, w przeciwieństwie do innych gałęzi produkcji zwierzęcej. Dlatego też, dla osób zainteresowanych produkcją żywności wysokiej jakości, hodowla kóz burskich może być interesującą opcją.

Koza anglonubijska

Koza anglonubijska

Wszystko co musisz wiedzieć o tym gatunku. Historia, cena oraz ile mleka daje.

Koza angorska

Koza angorska

Historia gatunku oraz powody hodowli. Przeznaczenie "wełny" oraz informacje o mleku.

Koza alpejska

Koza alpejska

Poznaj historię rasy alpejskiej - charakterystykę oraz ilość mleka jaką daje