Gdzie trzymać kozy ?

Gdzie trzymać kozy ?

Kozy możemy trzymać na pastwisku lub w koziarni. Dawniej trzymanie kóz tylko w koziarniach było standardem i było praktykowane w przypadku dużych hodowli nastawionych na produkcję koziego mleka. Trzymanie kóz na pastwisku pomaga w przemianie materii oraz zapewnia dostęp do słońca oraz wielu składników odżywczych.

Jak przygotować pastwisko ?

Jeśli chcemy żeby nasze kozy zdrowo się chowały musimy przygotować pastwisko. Kozy są bardzo ciekawskimi zwierzętami. Pastwiska są w stanie zapewnić kozom wiele potrzebnich składników odżywczych. Jeśli odpowieni nie przygotujemy łąki/pastwiska mogą na nie czekać pewne zagrożenia. Będą to gatunki roślin które są trujące dla naszych kóz, takie jak:

  • cis
  • kaczeńce
  • bukszpan
  • tuja
  • rododendron

Większość z powyższych roślin traci swoje trujące właściwości pod warunkiem, że zostaną ususzone. Dzięki temu, że kozy przebywają na pastwisku mają dostęp do słońca co wpływa pozytywnie na produkcję witamny D3, która wpływa pozytywnie na produkcję kości.

Jak zadbać o pastwisko ?

Utrzymanie pastwiska w dobrym stanie nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Musimy zadbać o coroczne dosiewanie trawy oraz odpowiednie nawożenie (zazwyczaj obornikiem). Na wiosnę musimy rozważnie wpuszczać kozy na łąkę ze względu na wsiewy trawy oraz gdy pastwisko jest mokre. Zbyt wczesne lub długie wpuszczenie kóz może negatywnie wpłynąć na wzrost trawy.

Zawartość składników mineralnych obornika

Składnik Bydło Trzoda Konie Owce
Azot 4.7 5.1 5.4 7.5
Fosfor 2.8 4.4 2.9 3.8
Potas 6.5 6.8 9.0 11.9
Wapń 4.3 4.4 4.3 5.8
Magnez 1.5 1.8 1.6 1.9
Sód 1.0 1.1 0.6 1.2

Źródło: Instytut Upraw Nowożenia i Gleboznawstwa

Ogrodzenie pastwiska

Jeśli decydujemy się na trzymanie kóz na pastwisku powinniśmy zapewnić kozom ogrodzenie. Zapobiegnie to ucieczkom kóz lub ewentualnych problemów. Do ogrodzenia pastwiska świetnie nada się siatka leśna. Jest to jedna z tańszych opcji ogrodzenia. Potrzebujemy do tego drewnianych słupków które wbijamy na rogach naszej łąki i ogradzamy to siatką leśną. Najlepiej aby nasza siatka miała 1 metr wysokości. Przy wyborze siatki należy wziąć pod uwagę wielkość oczek. Nie mogą być za duże gdyż mniejsze kozy mogą utknąć a w najgorszych przypadkach uduszenie się zwierzęcia.

Ogrodzenie pastwiska siatką

My polecamy zastosowanie ogrodzenia elektrycznego. Jest to większy koszt ale daje również większe możliwości. Jeśli chcemy "ocalić" drzewka na pastwisku wystarczy ogrodzić je elektrycznym ogrodzeniem a kozy to "uszanują". Koszt ogrodzenia ok. 1 ha może wynieść ok. 1000 zł (tanią opcją jest kupienie gotowych plastikowych tyczek).

Wiata dla kóz na pastwisku

Jeśli planujemy budowę wiaty na pastwisku powinniśmy wybrać do tego najlepsze miejsce. Miejsce powinno być otoczone drzewami lub zaroślami. Najlepiej aby tylna ściana była od strony największych wiatrów. W niektórych przypadkach będziemy musieli uzyskać pozwolenie na budowę.

Projekt budynku dla kóz

Budowa wiaty wymaga w największym stopniu drewnianych belek. Fundamenty wiaty powinny być na podmurówce aby chroić drewno oraz kozy przed wilgocią od ziemi. Wiata musi być z trzech stron obita deskami/balami a jedna strona będzie służyć jako wejście. Nasza wiata powinna być niska i głęboka aby jak najlepiej zabezpieczyć kozy przed warunkami atmosferycznymi. Dach pokrywamy papą. Drewno należy pomalować farbą zabezpieczającą ją przed warunkami atomosferycznymi, pleśnią, grzybami lub owadami.

Grunt wiaty musi być wyłożony dużą ilością słomy oraz długi paśnik na siano. Miejsce do leżenia nie musi być duże, ponieważ kozy korzystają z niej tylko podczas złej pogody.